15 grudnia 2017 18:43 | Aktualności

Kurs Podstawowych Zabiegów Resuscytacyjnych i Automatycznej Defibrylacji Zewnętrznej

Dnia 15 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbył się kurs podstawowych zabiegów resuscytacyjnych i automatycznej defibrylacji zewnętrznej. Zajęcia przeznaczone były dla uczniów klas szóstych i przeprowadzone zostały przez pana Przemysława Drozdka-ratownika medycznego Szpitala Powiatowego w Radomsku. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów opartych o prezentację multimedialną oraz ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem fantoma. Uczniowie pozyskali wiadomości na temat czynności ratunkowych, które należy wykonać w razie wypadku lub urazu w celu ochrony życia poszkodowanego. Uczniowie w praktyce przećwiczyli wczesne rozpoznanie i wezwanie pomocy tj. nauczyli się jak sprawdzić obecność zachowanego spontanicznego oddechu i krążenia, jak określić stan poszkodowanego oraz przeprowadzić dalsze postępowanie i wezwać pogotowie ratunkowe. Fantom posłużył do ćwiczeń RKO czyli resuscytacji krążeniowo-oddechowej, którą należy prowadzić, aby podtrzymać funkcje życiowe do czasu przybycia zespołu ratownictwa.

W czasie warsztatów uczniowie zapoznali się również z podstawowym wyposażeniem karetek i śmigłowca LPR oraz zasadami działania automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. Szóstoklasiści poznali zasady postępowania w przypadku urazów oraz uczyli się zakładać opatrunki w przypadku złamań oraz innych urazów kończyn i głowy.

Uczniowie wykazali się dużą ciekawością i zaangażowaniem, które prezentują poniższe zdjęcia.

Koordynatorem kursu w naszej szkole była p. Anna Bartosik.