15 lutego 2018 22:20 | Aktualności

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Jak napisano w uchwale, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 10. rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej oddaje hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka. W czasie II wojny światowej jako kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota” zorganizowała siatkę ludzi i instytucji, z którymi niosła pomoc dzieciom z getta. Przyczyniła się do ocalenia z Holokaustu około 2500 żydowskich dzieci. Z narażeniem życia, heroizmem, w największej konspiracji wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki.

Dzisiaj, 15 lutego przypada 108. rocznica jej urodzin. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły z klas VI i VII przygotowali gazetkę ścienną i plakaty obrazujące życie i działalność wybitnej polskiej działaczki społecznej oraz obejrzeli film pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej”.